نخود یا لوبیا گاربانزو نوعی حبوبات است. رایج ترین نوع آن شکل گرد و رنگ بژ دارد، اما انواع دیگر آن سیاه، سبز یا قرمز است. مواد مغذی آنها فواید سلامتی مختلفی دارند منبع قابل اعتماد محققان معتقدند که نخود ممکن است در شام و مصر باستان منشا گرفته باشد. آنها یک نوع نبض هستند دانه های خوراکی خشک درون غلاف حبوبات مانند سایر حبوبات مانند عدس، نخود نیز سرشار از فیبر و پروتئین است. آنها همچنین حاوی چندین ویتامین و مواد معدنی کلیدی هستند.

فواید

نخود حاوی طیف وسیعی از مواد مغذی از جمله پروتئین است که برای سلامت استخوان، ماهیچه و پوست ضروری است برای افرادی که گوشت نمی‌خورند یا مصرف گوشت را کاهش می‌دهند، مثلاً یک غذای نخود و برنج می‌تواند مقدار قابل‌توجهی پروتئین به رژیم غذایی کمک کند. یک فنجان نخود تقریباً یک سوم منبع مورد اعتماد پروتئین مورد نیاز روزانه یک بزرگسال را تامین می کند مواد مغذی موجود در نخود همچنین ممکن است به پیشگیری یا مفید بودن چندین بیماری کمک کند که در زیر فهرست می کنیم.

نخود-برشته.jpg (1000×800)

حبوبات و خشکبار

دیابت

یک فنجان نخود با وزن 164 گرم، 12.8 گرم منبع فیبر قابل اعتماد را فراهم می کند. دستورالعمل های غذایی برای آمریکایی ها توصیه می کند که بزرگسالان بسته به سن و جنس، روزانه 25.2 تا 28 گرم فیبر مصرف کنند.

فیبر ممکن است برای افراد مبتلا به دیابت مفید باشد و انجمن دیابت آمریکا حبوباتی مانند نخود و لوبیا چیتی خمین را به عنوان منبع فیبر رژیمی توصیه می کند.

بررسی سال 2018 منبع معتبر متاآنالیز نشان داد که رژیم غذایی با فیبر بالا ممکن است به کاهش سطح گلوکز خون و کاهش خطر ابتلا به دیابت نوع 2 کمک کند.

یک بررسی در سال 2021 از مطالعات به این نتیجه رسید که خوردن حبوبات طولانی مدت ممکن است به بهبود کنترل قند خون، کاهش کلسترول لیپوپروتئین با چگالی کم و کمک به تنظیم وزن بدن کمک کند. نخود همچنین می تواند در برنامه غذایی سالم دیابت نقش داشته باشد.

سلامت استخوان

آهن، کلسیم و سایر مواد مغذی موجود در نخود می توانند به ساختار و استحکام استخوان سالم کمک کنند. حبوباتی مانند نخود می تواند در رژیم غذایی افرادی که می خواهند از پوکی استخوان جلوگیری کنند، نقش داشته باشد.

2bfcc5eb-1ee4-432d-acec-2ce822a66d1e.jpg (1000×800)

نخود پلو بدون گوشت

فشار خون

برای جلوگیری از فشار خون بالا، کارشناسان توصیه می کنند که مصرف سدیم یا نمک اضافه شده را محدود کرده و دریافت پتاسیم را افزایش دهد. پتاسیم می تواند با حذف سدیم از بدن به کاهش فشار خون کمک کند.

دستورالعمل های فعلی منبع مورد اعتماد توصیه می کند که بزرگسالان حداقل 4700 میلی گرم میلی گرم پتاسیم در روز مصرف کنند. یک فنجان نخود با وزن 164 گرم، 477 میلی گرم منبع مطمئن پتاسیم را فراهم می کند.

افرادی که از نخود کنسرو شده که ارزش غذایی مشابه ارزش غذایی لوبیا دارد استفاده می کنند باید میزان سدیم اضافه شده آنها را بررسی کنند. پختن با نخود خشک یا آنهایی که سدیم کمتری دارند می تواند به محدود کردن مقدار نمک در وعده غذایی کمک کند.

یک منبع معتبر در سال 2020 به این نتیجه رسید که کاهش مصرف سدیم می تواند فشار خون را در افراد مبتلا به فشار خون بالا یا فشار خون بالا و در افرادی که فاقد آن هستند کاهش دهد.

بزرگسالان باید سدیم مصرفی خود را کمتر از 2300 میلی گرم در روز نگه دارند، در حالی که افراد بالای 51 سال و کسانی که عوامل خطر بیماری قلبی عروقی دارند باید کمتر از 1500 میلی گرم در روز مصرف کنند.

سلامت قلب

فیبر، پتاسیم، ویتامین های گروه B، آهن، منیزیم و سلنیوم موجود در نخود همگی از سلامت قلب حمایت می کنند.

فیبر با کاهش سطح کلسترول در خون به کاهش خطر بیماری قلبی کمک می کند. نخود فاقد کلسترول است و خواصی مشابه خواص لوبیا چیتی دارد.

بر اساس یک منبع معتبر در سال 2016، رژیم غذایی غنی از حبوبات مانند نخود می تواند به کاهش کلسترول LDL کمک کند، که می تواند برای سلامت قلب مفید باشد.

سرطان

رادیکال های آزاد مواد سمی هستند که در نتیجه متابولیسم و ​​سایر عوامل در بدن تجمع می یابند. با تجمع این سموم، می توانند به سلول ها آسیب برسانند و منجر به انواع مشکلات سلامتی از جمله سرطان شوند.

سلنیوم و بتاکاروتن موجود در نخود به عنوان آنتی اکسیدان عمل می کنند و به بدن در حذف رادیکال های آزاد کمک می کنند.

یک فنجان نخود حاوی 6.1 میکروگرم منبع معتبر سلنیوم است. منبع معتبر دفتر مکمل های غذایی توصیه می کند که بزرگسالان 55 میکروگرم سلنیوم در روز مصرف کنند. همچنین اشاره می کند که فعالیت آنتی اکسیدانی سلنیوم ممکن است به محافظت از بدن در برابر سرطان کمک کند.

علاوه بر این، نخود که طبعی مشابه طبع لوبیا چیتی دارد منبع خوبی از فیبر است، و یک مطالعه در سال 2015 نشان می دهد که خوردن یک رژیم غذایی با فیبر کافی می تواند به کاهش خطر سرطان روده بزرگ کمک کند.

کلسترول

منبع قابل اعتماد بررسی سال 2016 به مطالعات تحلیل شده قبلی درباره مصرف نخود در انسان و حیوان اشاره کرد. یک مطالعه کوچک در سال 2006 نشان داد که وقتی افراد رژیم غذایی حاوی نخود را در مقایسه با رژیم غذایی حاوی گندم به مدت 5 هفته می‌خورند، LDL یا کلسترول بد کمتری دارند. مطالعات دیگر، از جمله بر روی موش‌ها، نشان داد که خوردن نخود باعث کاهش کلسترول تام سرم و کلسترول می‌شود نویسندگان این بررسی پیشنهاد می‌کنند که نخود ممکن است به دلیل محتوای فیبر و پروتئین رژیم غذایی، همراه با مهارکننده‌های آنزیم و تانن‌ها، برای کلسترول مفید باشد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *