گلیم

اگرچه نقش مار در گلیم کوچک رومیزی برای دنیای امروز بار منفی دارد، اما مار در واقع نشان دهنده قدرت، جاودانگی و خلقت جهان در گذشته بود.

مار موجودی مقدس به حساب می آید که از دوران اولیه در آناتولی با ترس و احترام تغذیه می شد و به همین دلیل است که اغلب در گلیم های سنتی با نقوش مار مواجه می شویم. این مثال همچنین دارای یک الگوی تکرار شونده مار است.

اگرچه این نقوش عموماً به شکل کوچکتر و چند وجهی در قالی‌های سنتی دست‌بافت استفاده می‌شوند، اما نقش‌های بسیار گسترده‌تری را می‌توان در تفاسیر نقوش مدرن به کار برد.

طرح چشم درشت که مانند این نمونه در هم تنیده شده است، یکی از پرکاربردترین طرح های تولیدکنندگان حرفه ای منسوجات خانگی است.

اگر به دنبال تحرک و روان بودن روی زمین هستید، هنگام انتخاب فرش برای خانه خود می توانید طرحی متشکل از نقش های تکراری را انتخاب کنید.

گلیم

فرش‌ها و فرش‌هایی که از تکرار چنین نقوش کوچکی تشکیل شده‌اند و به‌ویژه با استفاده از دو رنگ بافته شده‌اند، پویایی بسیار شیکی را به فضاهای نشیمن مبله شده به سبک مینیمال می‌بخشند.

اگر می‌خواهید بافت فرش را با نقش‌های امروزی‌تر به خانه خود بیاورید، البته می‌توانید مدل‌هایی را انتخاب کنید که بسیار نوآورانه‌تر و با رنگ‌هایی طراحی شده‌اند که منعکس‌کننده دنیای امروز هستند. این مدل های گلیم با الهام از گذشته جلوه ای بسیار چشم نواز در طرح های معاصر ایجاد می کند.

اگرچه در فرش های سنتی تنوع رنگ بسیار زیادی وجود دارد، اما می دانیم که بیشتر از سه یا چهار رنگ استفاده می شود. امروزه فرش های تولید شده برای خانه های مدرن را نیز می توان به عنوان یک شورش واقعی از رنگ ها معرفی کرد.

اگر می خواهید نقشی رنگارنگ، فعال، جوان و چشمگیر در کفپوش خود داشته باشید، می توانیم بگوییم که چنین فرش هایی با انرژی مثبت برای این منظور ایده آل هستند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *